Fotowoltaika cieszy się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Inwestowanie w systemy fotowoltaiczne przynosi niemałe korzyści. Odnawialne źródła energii to przede wszystkim rachunki za prąd mniejsze nawet o 80% w skali roku. Wiele osób zauważa także o wiele większą przewidywalność kosztów. Ponadto jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska. Czy są to już wszystkie zalety paneli fotowoltaicznych? Zdecydowanie nie.
Jak działa fotowoltaika?
Instalacje fotowoltaiczne składają się z paneli. Panele te montowane są na dachu, a także na gruncie. Najważniejsze, aby były usytuowane po najbardziej nasłonecznionej stronie działki. Fotowoltaika jest z pewnością jedną z najprostszych technologii, która ma za zadanie pozyskiwanie energii elektrycznej. Cały proces polega na zamianie energii słonecznej na prąd stały za pomocą paneli fotowoltaicznych. Następnym krokiem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny przy pomocy inwertera. Prąd zmienny w końcowym etapie zasila sprzęty w domu. Ważną funkcją systemów fotowoltaicznych jest produkowanie energii elektrycznej, a także magazynowanie nadwyżek w celu ich użycia w okresie zimowym. Oczywiście nadwyżkę prądu można magazynować u swojego operatora dystrybucyjnego.
Fotowoltaika dla domu – dlaczego warto ja mieć?
Wiele osób, które zainwestowały w fotowltaikę twierdzi, iż poczynili spore oszczędności dzięki mniejszym rachunkom za prąd. Czy jest to prawdą? Zdecydowanie tak. Oczywiście fotowoltaika procentuje w przyszłości, a rachunki stają się znacznie bardziej przyjazne dla właściciela domu z fotowoltaiką.
Przede wszystkim niższe rachunki, a także większa dywersyfikacja źródeł prądu. Jest to ważne w czasach ciągłych podwyżek cen energii elektrycznej. Ponadto ważny jest także aspekt ekologii, ponieważ dzięki panelom fotowoltaicznym negatywny wpływ na środowisko spada do zera, co podnosi znacznie szansę na poprawę przyszłego życia na naszej planecie.
Instalacja paneli fotowoltaicznych – samodzielnie czy poprzez specjalistów?
Warto zacząć od razu od stwierdzenia, iż samodzielna instalacja fotowoltaiki może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jednocześnie operatorzy sieci często nie chcą podłączyć fotowoltaiki do sieci, jeśli nie została ona założona przez wykwalifikowana firmę. Specjaliści posiadają odpowiednie uprawnienia i certyfikaty, których wymagają operatorzy sieci podłączając daną fotowoltaikę. Dlatego też nie warto samodzielnie zakładać paneli fotowoltaicznych, aby nie dokładać sobie kolejnych kosztów związanych z poprawkami.