Z natury jesteśmy marzycielami. Niektórzy w swoim życiu poprzestają jedynie na marzycielskich planach i niespełnionych oczekiwaniach, inny idą jednak dalej i próbują je zrealizować. Tak dzieje się w przypadku osób, które otwierają własną restaurację. Czym się kierują przy podejmowaniu decyzji? Zazwyczaj chodzi o pieniądze — zawsze mamy wrażenie, że pracując dla kogoś jesteśmy w pewien sposób wykorzystywani i maksymalnie eksploatowani, co nie ma jednak przełożenia na wysokość naszej wypłaty. Odważni ludzie próbują z tym walczyć i marzenia o otwarciu restauracji wcielają w czyn.
Samodzielne prowadzenie biznesu ma oczywiście swoje minusy, bowiem nigdy nie mamy pewności czy będzie to udana inwestycja. Wymaga poświęcenia czasu i sporych nakładów finansowych. Jeśli jednak wszystko dobrze zaplanujemy i zorganizujemy — możemy zmniejszyć ryzyko, a nasz interes będzie przynosił oczekiwany zysk i cieszył się dobrą opinią wśród klientów.
Otwieranie restauracji nie jest oczywiście rzeczą łatwą. Musi być dokładnie przemyślane i zaplanowane. W tym celu najlepiej sporządzić biznesplan, w którym określimy najważniejsze cechy restauracji oraz grupę potencjalnych klientów. Najważniejsze jest jednak zbadanie rynku, ponieważ bezcelowe jest otwieranie restauracji o podobnym profilu działalności jak lokale znajdujące się w pobliżu. W ten sposób zmniejszamy jedynie szanse na udany biznes i odbieramy klientów konkurencji. Takie działanie nigdy nie przyniesie oczekiwanych efektów, a wywoła za to niezadowolenie po obu stronach.
Najkorzystniejsze byłoby natomiast „wstrzelenie” się w lukę na rynku w celu zaspokojenia potrzeb konsumenta. Jeśli więc ustalimy, że w miejscu, które wybraliśmy na otwarcie restauracji jest dużo lokali z jedzeniem włoskim, to warto pomyśleć o otwarciu restauracji z zupełnie innym typem potraw, np. restaurację orientalną. W ten sposób zdobędziemy klientów, którzy nie przepadają za codziennym jedzeniem pizzy czy włoskich makaronów. Gusta klientów są przecież wyszukane i nieszablonowe. Przy otwieraniu restauracji musimy to uwzględnić.
Aby goście często odwiedzali naszą restaurację, musimy zadbać także o wygląd i niepowtarzalną, wręcz magiczną atmosferę lokalu. Możemy to osiągnąć przez odpowiedni wystrój, zapach, oświetlenie czy muzykę. Poza tym restauracja musi nam się zawsze kojarzyć z czymś dobrym — nieważne czy będzie to pyszna potrawa czy też aromatyczna, mocna kawa, a może uprzejma i uśmiechnięta obsługa. Dobry lokal powinien związać klienta paktem lojalnościowym, który sprawi, że konsument, niczym bumerang, będzie powracał do tego miejsca i polecał je swoim znajomym.