Czy wiedzieliście, że papryka posiada więcej witaminy C niż cytryna? Należy zaznaczyć, iż papryka generalnie jest warzywem zasobnym w wiele witamin. Oczywiście ich skład uzależniony jest od jej koloru. Co ciekawe, papryka uważana jest również za afrodyzjak. Ojczyzną tego warzywa jest Kolumbia, to właśnie stamtąd przyszła ona i do nas. Oprócz witaminy C papryka może pochwalić się również dużą zasobnością w sole mineralne oraz beta-karoten. Dzięki spożywaniu papryki, możemy pozytywnie wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi. Papryka świetnie radzi sobie również jako warzywo zabezpieczające przed chorobami układu krążenia. To właśnie zawarte w niej polifenole wpływają na usunięcie wolnych rodników.
Papryka wspomaga także procesy trawienia, zalecana jest więc osobom, które borykają się z niską ilością soków trawiennych, zaparciami czy wzdęciami. Z racji dobroczynnego wpływu na odporność organizmu, zaleca się jej spożywanie w okresie jesienno- wiosennym, kiedy to człowiek jest najbardziej podatny na przeziębienia. Jeśli lubimy ostre smaki, to z całą pewnością chętnie dodamy papryki chilli do naszych dań, pokroju potrwa mięsnych. Doda ona im nie tylko pikantności, ale i zapobiegnie niestrawnościom, dzięki dobroczynnemu wpływowi na procesy trawienia. Chilli również rozgrzewa, zostanie więc docenione w okresie zimowym.
Niewątpliwą zaletą papryki jest nie tylko jej witaminowe bogactwo, ale i fakt, że podawać można ją zarówno na surowo, jako dodatek do zup i sosów, z grilla, czy gotowaną. Zaznaczyć należy jednak, że najwięcej wartości posiada papryka surowa. Papryka czarowna zalecana jest każemy, kto pragnie zadbać o wzrok i skórę, dostarcza ona bowiem beta-karoten, znany lepiej jako prowitamin A. Jej obecność pozytywnie wpłynie na kondycję naszej cery. Witamin C, wpłynie natomiast na zwolnienie procesu powstawania zmarszczek. Z kolei papryka zielona jest bogata w kwas foliowy, dlatego poleca się ją zwłaszcza kobietom w ciąży, lub planującym dziecko. Kolor papryki dobrać musimy zgodnie z naszym zapotrzebowaniem.