was successfully added to your cart.

Dotrzeć do klienta

Wypuścić na rynek dobry, konkurencyjny towar lub usługę to jest sztuka, ale jeszcze większą sztuką jest zagościć na dobre na tym rynku i nie dać się zagryźć tym, którzy weszli nań przed nami. Aby nie stracić, a wręcz zarobić, nie wystarczy wyprodukować coś dobrego – trzeba jeszcze dotrzeć do klienta, któremu się daną rzecz sprzeda.

Nośniki reklamy mogą być różne, zależnie od potrzeb. Część firm sprzedaje głównie w Internecie i ich wizytówką jest przede wszystkim strona WWW. Powinny na niej się znaleźć wszystkie istotne z punktu widzenia klienta informacje, podane w estetycznej i łatwej do znalezienia formie. Oprócz oferty należy napisać kilka słów wstępu o samej firmie, przekonać klienta, aby wybrał akurat ją spośród setek podobnych, a także umożliwić kontakt mailowy i telefoniczny. Dobrą praktyką jest osadzanie map Google, które pozwalają zorientować się, gdzie firma jest położna i jak do niej dojechać.

To jednak tylko część pracy, bo musimy jeszcze zadbać o to, żeby strona została znaleziona. W tym celu najlepiej udać się do firmy zajmującej się pozycjonowaniem i zlecić jej działania, dzięki którym po wpisaniu w wyszukiwarkę tego, co nasza firma oferuje, klient znajdzie nas na pierwszej stronie wyników.

Firmy prowadzące handel głównie poza Internetem powinny postawić na inne nośniki reklamy. W ostatnim czasie modne jest używanie nośników mobilnych. Nikogo już nie dziwi obklejony reklamami samochód, ale nadal przyciąga on uwagę potencjalnych klientów. Co ważne: samochód, który się przemieszcza, może dotrzeć do dużo większej liczby ludzi niż reklama stacjonarna.

Reklama stacjonarna też ma jednak swoje plusy: pozwala na przykład od razu obok nośnika reklamy umieścić stoisko z produktami oraz osobę, która wyjaśni klientom wszystkie wątpliwości. W tego typu celach najlepiej sprawdzają się namioty. Wiele firm na rynku oferuje sprzedaż i wynajem namiotów reklamowych, które – stosunkowo niewielkim nakładem budżetowym – umożliwiają dotarcie do całkiem sporej grupy potencjalnych kupujących.

Maleje natomiast skuteczność wręczanych do rąk ulotek. Ludziom po prostu zazwyczaj się spieszy w miejscach, gdzie stoją studenci z plikami ulotek, stąd nie wszyscy je biorą, a z tych, którzy wezmą, większość wyrzuci ulotkę do najbliższego kosza bez czytania. Jedynym miejscem, gdzie ulotki nadal są skuteczne, pozostają skrzynki pocztowe w klatkach bloków, o ile uda się dostać na coraz częściej strzeżone osiedle oraz zamkniętą domofonem klatkę, ale i one przyciągają kupujących tylko przy niektórych branżach działalności. Dobrym przykładem jest tutaj dostarczanie Internetu albo oferta ciepłych posiłków z dostawą do domu.